Çelikkolye.com  " Axcesi Tasarım" sitesidir.
Bayan çelik kolyeler  |  Unisex - Erkek kolyeler   |   Burç kolyeler   |   Harf kolyeler  |  İsim kolyeler   |  Dini motifli kolyeler   |   Zincir - kordon kolyeler   |  Uzun kolyeler
 
 •  

                  PASLANMAZ ÇELİK TAKILAR HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME.

                  Paslanmaz çelik ile yapılan takılar hem sağlığımıza hem de bütçemize yararlı, büyük sorunlar üretmeyen, daima ilk günkü görüntüsünü ve kalitesini korumayı başaran ürünlerdir. Paslanmaz çelik ürünlerde kaplama yoktur. Krom malzeme beyaz altın rengindedir , kararma yapmaz.Tuz birçok metali karartır ,eskitir.Vücudumuzda terleme ile oluşan asit ve tuzlar ,parfüm deodorant sprey ve hatta deniz suyuda ağartıcı özelliktedir.Paslanmaz çelik bu tür ağartıcılardan etkilenmez ,kararma ve pas oluşmaz.Takılarda ençok şikayet edilen unsur kararma ve alerjidir.Paslanmaz çelik ile üretilen takılarda böyle sorunlar yaşamazsınız.Ürünlerimiz ile birlikte paslanmaz çelikten imal edilmiş çelik zincir, kanca,halka v.b.kullanmaktayız , aynı şelikde kararma alerji ve pas yapmaz.Takılarda genellikle nikel kaplama ve daha sonra nikel kaplama üzerine altın ,gümüşvs.kaplama yapılmaktadır.Nikel alerji ve kansreojen etki yapabildiğinden Avrupa birliği standartlarında takı ve aksesuar ürünlerinde kullanılmamaktadır. Paslanmaz çeliklerde doğak olarak oluşan krom-oksit yüzey beyaz altın rengi bir görünümdedir.Krom yüzey alerji etkisi ve kanserojen etki yapmamaktadır.Birçok uzmanın bakır-alüminyum-teflon malzeme yerine paslanmaz çelik mutfak gereçleri kullanılmasını tavsiye ettiğini duymuşsunuzdur.Bildiğiniz gibi medikal sektörde ,sağlıklı yapısı nedeniyle paslanmaz çelikten üretilmiş aletleri tercih etmektedir.

  Dayanıklılık: Öncelikle adı üstünde Çelik. Yani dayanıklı bir malzeme.Dayanıklılık birçok alanda önemli bir özelliktir.Çelik takılar kırılmaz.Üzerinde kaplama olmadığından kaplamanın dökülmesi gibi bir durum oluşmaz.

  Paslanmazlık: Pas tutmayan bir ürün hem daima görsel olarak iyi durur, hem de paslanmadığı için daha uzun ömürlü bir hayat geçirir. Çelik takıların en önemli özelliği paslanmazlıktır.Çelik takılar ile denize havuza girebilir,duş alabilirsiniz.Yıkanabilir özelliktedirler.

  Uzun Ömürlülük: Ürünlerimiz aile yadigarı olmaya adaydır.Pas ürünlerin ömürlerini kısaltır,daha çabuk çürümesine ve delinmesine neden olur. Paslanmaz çelik kolyeler,çelik bileklikler ve çelik anahtarlıklar bu sorunu yaşamaz.

  Yıkanabilirlik : Ürünlerimiz yıkanabilir özelliktedir. Denize , havuza girebilir , gerekirse yıkayabilirsiniz. Terleme, parfüm kullanma durumlarından ürünlerimiz etkilenmez. Kararmaz.

  Görsellik: Paslanmaz çelikte pas plakası oluşmayacağı için devamlı parlak ve temiz görünür. Kararmaz rengi kahverengiye dönüşmez.

  Alerji Hijyen Sağlık : Üzerinde pas ve buna bağlı olarak oluşacak olan birçok bakteri sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu sebeple ürünün paslanmaması sağlığımızı korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca paslanmaz çelik maddesinin zararlar içermemesi medikal malzeme olarak ve cerrahi alanda kullanımasına sebep olmuştur. Paslanmaz Çelik ürünlerde diğer takılarda kullanılan yöntemler kullanılmaz. Ürünlerimizde nikel kaplama yoktur. Nikelin alerjik etkileri ve kanserojen etkileri ,paslanmaz çelik ürünlerde görülmez. Paslanmaz çelik yapısı gereği yüzeyinde krom-oksit tabakası oluşturur. Bu tabaka gözle farkedilemez , üründen sökülemez kazara ürünün çizilmesi yada deforme olması durumunda bile krom-oksit tabakası tekrar kendini yenileyecektir.

  Paslanmayı kısaca demirin havadaki oksijen ile birleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Aslında bu elektro kimyasal bir reaksiyondur. Paslanmada havadaki nemin de etkisi büyüktür. Paslanmanın hızını artıran faktörlerden bir diğeri de tuzdur. O da bu elektro-kimyasal reaksiyonun hızını arttırır. Kışın kar nedeni ile yollarına tuz dökülen yerler ve deniz kenarlarında paslanma daha hızlı olur.

  Sadece demir değil diğer metaller de paslanır. Örneğin, alüminyum, pirinç, bronz gibi. Ancak onlarda malzeme ile oksijenin birleşmesinden oluşan çok ince tabaka, daha oluşur oluşmaz malzemenin hava ile temasını keserek koruyucu bir rol oynar, paslanmanın ilerlemesini önler. Bu tabaka o kadar incedir ki, malzemenin rengi hemen hemen değişmez. Demirdeki paslanmanın özelliği onun ve oksijen atomlarının boyutlarındaki büyük farktan dolayı yüzeyde sağlam bir birleşme olamaması, paslanmanın malzemenin içine nüfuz etmesi, sadece görüntü değil mukavemetin de bozulmasıdır

  Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10-30 krom vardır. Krom gibi bazı metaller, atom boyutlarının birbirine yakın olmasından dolayı oksijenle çok kolay ve süratli birleşirler. Kalınlığı birkaç atom olacak kadar çok ince ama çok sağlam bir tabaka oluştururlar. Başka reaksiyon olmaz. Bu tabaka zedelense bile tekrar oluşur. Krom belli bir oranda çeliğe katılırsa yine aynı olay olur, çelik artık paslanmaz.